Album scrapbooking - jak stworzyć krok po kroku
Album scrapbooking - jak stworzyć krok po kroku

Metoda ręcznego tworzenia i dekorowania albumów lub kartek okolicznościowych zwana jest scrapbookingiem. Wykorzystuje się w niej kolorowe papiery i różne ozdobne detale takie jak: koronki, nalepki, wstążki, stemple itp. Tak stworzone albumy są jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. 

Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci zaplanować i stworzyć album scrapbookingowy dla Twojego maluszka:

1. Rób i wywołuj zdjęcia.

 

2. Twórz i zbieraj pamiątki. Pierwsze ścięte włoski włóż do ozdobnej koperty. Pomaluj maluchowi stópki farbką i odbij je na papierze.

 

  

 

3. Zapisuj kroki milowe. Notuj, kiedy Twoje dziecko zaczęło raczkować, usiadło, zaczęło chodzić. Stwórz notatkę podsumowującą, czyli jakie umiejętności maluch nabył w danym czasie. Opisz, jak wypowiadał pierwsze słówka, co lubił jeść, czym się bawić.

 

  

 

4. Układaj zdjęcia chronologicznie. Wpisuj daty używając np.: szablonu literowego.

 

Szablon literowy scrapbooking

 

Jeśli nie masz pomysłu jak zrobić album metodą scrapbookingu, zapraszamy Cię do przeczytania poradnika, który przygotowaliśmy wspólnie z naszą klientką Panią Martą Bramorską. Mamy nadzieję, że wskazówki zawarte w poniższym poradniku pomogą wam stworzyć coś pięknego i bogatego we wspaniałe wspomnienia.

 


 

Jak zrobić album scrapbookingowy?

 

Jestem mamą dwóch córek: Hani (3 latka) i Alicji (1,5 roku). Zaplanowałam dla każdej z nich album od narodzin do 3 lat. Ten dla Hani już skończyłam. Dla Ali – jest jeszcze w fazie tworzenia. Mam nadzieję, że ów poradnik zainspiruje Cię do wykonania niepowtarzalnego albumu dla Twojego dziecka. W tworzeniu albumów metodą scrapbookingu wykorzystałam:

 • Papiery do scrapbookingu. Można kupować pojedyncze arkusze lub w zestawach. Ja
  wybrałam zestawy w rozmiarze 30cmx30cm, w których znalazły się motywy dziecięce i
  kwiatowe w słodkich pastelowych kolorach. Papiery posłużyły mi do stworzenia tła, na
  które naklejałam zdjęcia.
 • Tasiemki i wstążki.
 • Naklejkowe cyfry i literki.
 • Ozdobne koperty (do schowania pierwszych ściętych włosków lub innych pamiątek).
 • Naklejki na słoiki z przyprawami, które mają pięknie wycięte brzegi.
 • Kolorowe „tagi”, czyli ozdobne motywy, które najlepiej przyklejać za pomocą piankowych kostek – dają wówczas wrażenie wychodzenia przed kartkę.

 

Papiery do scrapbookingu Kartki dekoracyjne scrapbooking

 

Ponadto, do ozdobnego wycinania, klejenia i pisania używałam poniższych artykułów i narzędzi.

 • Wycinanie i ozdabianie brzegów: nożyczki ozdobne, dziurkacze dekoracyjne. Za pomocą dziurkacza wielofunkcyjnego, oprócz ozdobnego przycięcia brzegów można także wycinać koronki.
 • Klejenie: klej introligatorski, taśma dwustronna, samoprzylepna kostka 3D, przylepce na zdjęcia.
 • Pisanie: szablony literowe, linijki, cienkopisy, brokat dekoracyjny.

 

Narzędzia do scrapbookingu Dziurkacz dekoracyjny

 

Na albumy dla moich córek wybrałam kolekcję Turnowsky. Prezentowane egzemplarze zawierają 30 białych kart (60 stron), w rozmiarze 27,5 cm x 29 cm, poprzedzielanych trwałym pergaminem. Wywołałam zdjęcia w formacie 9x13 oraz 10x15. Nie wszystkie się zmieściły, więc z reszty zdjęć wykonałam kolejny album, który podarowałam dziadkom.

 

Kolekcja Turnowsky

 

Pierwszą stronę albumu zaplanowałam jako metryczkę. Pokażę Ci krok po kroku jak ją wykonać:


1. Wybierz papier, który stworzy tło. Przytnij arkusz odpowiednio do rozmiaru kartki, pamiętając o tym, by po przyklejeniu mogła się swobodnie zginać. Przyklej papier używając taśmy dwustronnej.
Nie używaj kleju! – tworzy nieestetyczne wybrzuszenia.

 

 

 

 

2. Zaplanuj rozmieszczenie elementów metryczki, czyli: zdjęcia dzidziusia, imienia, daty i godziny urodzenia, masy i długości ciała i opcjonalnie miejsca urodzenia. Własnoręcznie lub za pomocą szablonów literowych nanieś dane na „tagi” (ozdobne karteczki). Ja użyłam szablonów literowych w rozmiarze 7mm (kursywa) i 3,5mm.

 

  

 

3. Wydrukuj imię i datę urodzenia dziecka na ozdobnym papierze. Zostaw miejsce pomiędzy, by wkleić zdjęcie. Przytnij górę papieru dziurkaczem dekoracyjnym. Wklej zdjęcie dziecka i przytnij brzegi papieru równo ze zdjęciem. Następnie zwykłym dziurkaczem zrób dziurki w papierze oraz tagach, przewlecz tasiemki i zawiąż kokardki. Tagi przyklej do podłoża za pomocą piankowych kostek. W lewym górnym rogu także zrób dziurkę dziurkaczem i ozdób kokardką.

 

 

 

 

 A oto efekt!

 

 

Jedną ze stron w albumie zatytułowałam „w drodze”. Znalazły się tu moje zdjęcia z okresu ciąży i zdjęcia USG. Wycięłam wydruki z badania ultrasonograficznego i nakleiłam je na kolorowe tła przycięte dziurkaczem dekoracyjnym i nożyczkami ozdobnymi.

 

 

 

Na następnej stronie znajdują się zdjęcia ze szpitala oraz krótka notatka opisująca moment
pojawienia się dziecka na świecie. Na tej stronie wkleiłam także bransoletkę szpitalną oraz kopertkę z pierwszymi ściętymi włoskami.

 

  

Kolejne strony albumu komponuj i ozdabiaj wedle własnego uznania! Zdjęcia nie muszą być wklejone „od linijki”. Możesz naklejać jedno na drugie. Różny format zdjęć na jednej karcie albumu tworzy ciekawą i nietuzinkową kompozycję. Wklejaj zdjęcia do albumu za pomocą specjalnych fotoprzylepców.

 

 

 

Zestaw zdjęcie dziecka ze swoim (lub drugiego rodzica) z tego samego okresu, ukazujące wasze podobieństwo! 

 

 

Wklej odbite rączki malucha koniecznie opatrzone datą. Do wykonania podpisu użyłam szablonu literowego w rozmiarze 3,5mm.

 

 

 

W dalszej części poradnika podpowiem Ci w jaki sposób ozdabiać strony.

1. Tematyczne „tagi” czyli ozdobne karteczki najlepiej przyklejać za pomocą kostek piankowych 3D. Dają wówczas wrażenie wychodzenia przed kartkę.

 

 

 

 

2. Koronki przyklejałam za pomocą kleju introligatorskiego. Koronki lub ozdobne wstążki można kupić gotowe „na szpulce”. Ja posłużyłam się dziurkaczem ozdobnym wielofunkcyjnym. Wycinałam nim koronki z kolorowych papierów do scrapbookingu.

 

  

 

3. Naklejki na słoiki z przyprawami, które mają pięknie wycięte brzegi mogą posłużyć np. do zamieszczania napisów. Napisy wydrukowałam na zwykłym papierze. Następnie na odwróconą kartkę z napisami naklejałam naklejki (przez szybę) i wycinałam karteczki po jej krawędziach. Można także nakleić naklejkę na ozdobny papier, wyciąć karteczkę po krawędziach naklejki i stworzyć napis wykorzystując samoprzylepne literki. Karteczki z napisami najlepiej przyklejać za pomocą kostek piankowych 3D.

 

 

 


  

A zatem do dzieła!

 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik przygotowany wspólnie z Martą Bramorską pomoże wam stworzyć coś unikatowego i wyjątkowego dla waszych wspomnień.📖 Album do scrapbookingu daje wam maksymalną liczbę możliwości do jego aranżacji, dzięki naszej obszernej lekturze, realizacja nie powinna dla was stanowić najmniejszego problemu. 🥰

Życzymy wam dużo kreatywności i podsyłajcie wasze scrapbookingowe prace na nasze social media. 

Masz ciekawy pomysł na aranżację naszego albumu i chcesz podzielić się nim z innymi? Śmiało pisz na czesc@wklejoneoprawione.pl - to nasi klienci tworzą niesamowite rzeczy z naszych albumów. 🙂

#KreatywniKlienci

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl